L177DC37SOL2 | |
|---|---|
DigiKey Part Number | L177DC37SOL2-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | L177DC37SOL2 |
Description | CONN D-SUB RCPT 37POS VERT SLDR |
Manufacturer Standard Lead Time | 24 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 37 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector |
Datasheet | Datasheet |
Category | Termination Solder |
Mfr | Shell Material, Finish Steel, Tin Plated |
Series | Contact Finish Gold |
Packaging Tray | Contact Finish Thickness 20.0µin (0.51µm) |
Part Status Active | Material Flammability Rating UL94 V-0 |
Connector Style | Current Rating (Amps) 7.5A |
Connector Type Receptacle, Female Sockets | Voltage Rating 300V |
Number of Positions | Color Black |
Number of Rows 2 | Contact Form Machined |
Mounting Type | Dielectric Material Thermoplastic, Glass Filled |
Shell Size, Connector Layout 4 (DC, C) | Contact Material Brass |
Contact Type Signal | Operating Temperature -55°C ~ 125°C |