NFD17B25SB4E1CA | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 664-NFD17B25SB4E1CA-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | NFD17B25SB4E1CA |
Customer Reference | |
Detailed Description | 25 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | NFD17B25SB4E1CA Models |
Packaging Tray | Contact Finish Gold |
Part Status Active | Contact Finish Thickness Flash |
Connector Style | Material Flammability Rating UL94 V-0 |
Connector Type Receptacle, Female Sockets | Current Rating (Amps) 3A |
Number of Positions | Voltage Rating 250V |
Number of Rows 2 | Color Black |
Mounting Type | Dielectric Material Polybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled |
Shell Size, Connector Layout 3 (DB, B) | Contact Material Brass |
Contact Type Signal | Operating Temperature -40°C ~ 85°C |