10018784-10200TLF | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 609-2025-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | 10018784-10200TLF |
Description | CONN PCI EXP FMALE 36POS 0.039 |
Manufacturer Standard Lead Time | 13 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 36 Position Female Connector PCI Express™ Gold 0.039" (1.00mm) Black |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | 10018784-10200TLF Models |
Category | Features Board Guide, Locking Ramp |
Manufacturer Amphenol ICC (FCI) | Mounting Type Through Hole |
Series | Termination Solder, Staggered |
Packaging Tray | Contact Material Copper Alloy |
Part Status Active | Contact Finish Gold |
Card Type PCI Express™ | Contact Finish Thickness Flash |
Gender Female | Contact Type Cantilever |
Number of Positions 36 | Color Black |
Card Thickness 0.062" (1.57mm) | Operating Temperature -55°C ~ 85°C |
Number of Rows 2 | Material - Insulation Polyamide (PA), Nylon, Glass Filled |
Pitch 0.039" (1.00mm) | Base Product Number |