10018784-10210TLF
10018784-10210TLF
10018784-10210TLF
DigiKey Part Number
609-2029-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
10018784-10210TLF
Description
CONN PCI EXP FMALE 36POS 0.039
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
36 Position Female Connector PCI Express™ Gold 0.039" (1.00mm) Black
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
10018784-10210TLF Models
Category
Features
Board Guide, Locking Ramp
Manufacturer
Amphenol ICC (FCI)
Mounting Type
Through Hole
Series
Termination
Solder, Staggered
Packaging
Tray
Contact Material
Copper Alloy
Part Status
Active
Contact Finish
Gold
Card Type
PCI Express™
Contact Finish Thickness
Flash
Gender
Female
Contact Type
Cantilever
Number of Positions
36
Color
Black
Card Thickness
0.062" (1.57mm)
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Number of Rows
2
Material - Insulation
Polyamide (PA), Nylon, Glass Filled
Pitch
0.039" (1.00mm)