D15S33E4GV00LF is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
HARTING
In Stock: 51
Datasheet
Similar
HARTING
In Stock: 12
Datasheet
TE Connectivity AMP Connectors
In Stock: 0
EDAC Inc.
In Stock: 56
EDAC Inc.
In Stock: 0
In Stock: 62
15 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector
D15S33E4GV00LF
DigiKey Part Number
609-1498-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
D15S33E4GV00LF
Description
CONN D-SUB RCPT 15POS R/A SOLDER
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
D15S33E4GV00LF Models
Current Rating (Amps)
5A per Contact
Connector Style
Backset Spacing
0.318" (8.08mm)
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Features
Board Lock, Mounting Brackets
Number of Positions
Voltage Rating
300V
Phosphor Bronze
Contact Type
Signal
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C