DBP25S065TLF
DBP25S065TLF
DBP25S065TLF
DigiKey Part Number
609-2815-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DBP25S065TLF
Description
CONN D-SUB RCPT 25POS SOLDER CUP
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
25 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DBP25S065TLF Models
Category
Flange Feature
Housing/Shell (Unthreaded)
Mfr
Termination
Solder Cup
Series
Shell Material, Finish
Steel, Tin Plated
Packaging
Tray
Contact Finish
Gold, GXT™
Part Status
Active
Contact Finish Thickness
30.0µin (0.76µm)
Connector Style
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Current Rating (Amps)
7.5A per Contact
Number of Positions
Voltage Rating
1000V
Number of Rows
2
Dielectric Material
Thermoplastic
Mounting Type
Contact Material
Copper Alloy
Shell Size, Connector Layout
3 (DB, B)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C