SDB-37PFFS-SL7001 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
NorComp Inc.
In Stock: 15
Datasheet
37 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector
SDB-37PFFS-SL7001
DigiKey Part Number
SDB-37PFFS-SL7001-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SDB-37PFFS-SL7001
Description
CONN D-SUB RCPT 37POS PNL MNT
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Termination
Solder Cup
Mfr
Shell Material, Finish
Steel, Nickel Plated
Packaging
Bulk
Contact Finish
Gold
Part Status
Active
Ingress Protection
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Connector Style
Current Rating (Amps)
5A
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Features
Shielded
Number of Positions
Color
Black
Number of Rows
2
Dielectric Material
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Mounting Type
Wire Gauge
22-26 AWG
Shell Size, Connector Layout
4 (DC, C)
Contact Material
Copper Alloy
Contact Type
Signal
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C