ATM13-12PB-12PD-BM03_View2
ATM13-12PB-12PD-BM03
DigiKey Part Number
889-3452-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ATM13-12PB-12PD-BM03
Description
CONN HEADER R/A 12POS
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Panel Mount, Snap-In; Through Hole, Right Angle 12, 12 position
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ATM13-12PB-12PD-BM03 Models
Category
Contact Length - Post
0.112" (2.84mm)
Mfr
Insulation Height
1.378" (35.00mm)
Series
Contact Shape
Circular
Packaging
Bulk
Contact Finish - Mating
Tin
Part Status
Active
Contact Finish - Post
Tin
Connector Type
Contact Material
Copper Alloy
Contact Type
Male Pin
Insulation Material
Thermoplastic
Number of Positions
Features
Mounting Flange, Sealed
Number of Rows
2
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Number of Positions Loaded
All
Ingress Protection
IP67
Style
Insulation Color
Black
Shrouding
Shrouded - 4 Wall
Current Rating (Amps)
7.5A