ATM13-12PB-R008
DigiKey Part Number
889-ATM13-12PB-R008-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ATM13-12PB-R008
Description
CONN HEADER R/A 12POS 4.2MM
Detailed Description
Connector Header Panel Mount, Snap-In; Through Hole, Right Angle 12 position 0.165" (4.20mm)
EDA/CAD Models
ATM13-12PB-R008 Models
Category
Fastening Type
Latch Holder
Mfr
Contact Length - Post
0.120" (3.05mm)
Series
Insulation Height
1.378" (35.00mm)
Contact Finish - Mating
Tin
Connector Type
Contact Finish - Post
Tin
Copper Alloy
Pitch - Mating
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Row Spacing - Mating
Ingress Protection
IP69K
Current Rating (Amps)
7.5A