ATM15-12PB-BM04_2
ATM15-12PB-BM04
DigiKey Part Number
ATM15-12PB-BM04-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ATM15-12PB-BM04
Description
CONN HEADER VERT 12POS
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole 12 position
EDA/CAD Models
ATM15-12PB-BM04 Models
Category
Contact Length - Post
0.120" (3.05mm)
Mfr
Insulation Height
1.189" (30.20mm)
Series
Contact Shape
Circular
Packaging
Tray
Contact Finish - Mating
Tin
Part Status
Active
Contact Finish - Post
Tin
Connector Type
Contact Material
Copper Alloy
Contact Type
Male Pin
Insulation Material
Thermoplastic
Number of Positions
Features
Board Guide, Mating Flange, Mounting Flange, Potting Wall
Number of Rows
2
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Number of Positions Loaded
All
Ingress Protection
IP67
Style
Insulation Color
Gray
Shrouding
Shrouded - 4 Wall
Current Rating (Amps)
7.5A
Mounting Type
Voltage Rating
250V