GT VJLPL1.13-LPLS-T3T4-1-350-R18
DigiKey Part Number
475-GTVJLPL1.13-LPLS-T3T4-1-350-R18TR-ND - Tape & Reel (TR)
475-GTVJLPL1.13-LPLS-T3T4-1-350-R18CT-ND - Cut Tape (CT)
475-GTVJLPL1.13-LPLS-T3T4-1-350-R18DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
Description
LED OSLON PURE 1414 GREEN 525NM
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
LED Lighting Color OSLON® Pure 1414 Green 525nm (520nm ~ 530nm) 0505 (1313 Metric)
Category
Current - Max
1A
Mfr
Luminous Flux @ Current/Temperature
121lm (Typ)
Series
Temperature - Test
25°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Viewing Angle
120°
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Color
Package / Case
0505 (1313 Metric)
Wavelength
525nm (520nm ~ 530nm)
Size / Dimension
0.055" L x 0.055" W (1.40mm x 1.40mm)
Current - Test
350mA
Height - Seated (Max)
0.037" (0.95mm)
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
2.67V
Thermal Resistance of Package
8.5°C/W