LR Q976.01-P2R2-1-20-R18
DigiKey Part Number
475-LRQ976.01-P2R2-1-20-R18TR-ND - Tape & Reel (TR)
475-LRQ976.01-P2R2-1-20-R18CT-ND - Cut Tape (CT)
475-LRQ976.01-P2R2-1-20-R18DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LR Q976.01-P2R2-1-20-R18
Description
LED CHIP 0603
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Red 623nm LED Indication - Discrete 2V 0603 (1608 Metric)
Category
Lens Size
1.10mm x 0.80mm
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
2V
Series
Current - Test
20mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Viewing Angle
140°
Part Status
Active
Mounting Type
Color
Wavelength - Dominant
Configuration
Independent
Wavelength - Peak
628nm
Lens Color
Colorless
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Lens Transparency
Clear
Supplier Device Package
Millicandela Rating
Size / Dimension
1.60mm L x 0.80mm W
Lens Style
Rectangle with Flat Top
Height (Max)
0.75mm