LY Y876-Q2T1-26-0-20-R18-Z | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | LY Y876-Q2T1-26-0-20-R18-Z |
Description | LED YELLOW CLEAR SMD R/A |
Manufacturer Standard Lead Time | 12 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Yellow 587nm LED Indication - Discrete 2V 2-SMD, Flat Leads |
Datasheet | Datasheet |
Category | Voltage - Forward (Vf) (Typ) 2V |
Mfr | Current - Test 20mA |
Series | Viewing Angle 120° |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Mounting Type |
Part Status Active | Wavelength - Dominant |
Color | Wavelength - Peak 591nm |
Configuration Standard | Package / Case 2-SMD, Flat Leads |
Lens Color Colorless | Supplier Device Package |
Lens Transparency Clear | Size / Dimension 2.20mm L x 1.20mm W |
Millicandela Rating | Height (Max) 1.20mm |
Lens Style Rectangle with Flat Top | Base Product Number |
Lens Size 1.70mm x 0.70mm |