SP-80X60-4-DK
DigiKey Part Number
4355-SP-80X60-4-DK-ND
Manufacturer
AMX Solar
Manufacturer Product Number
SP-80X60-4-DK
Description
POLYCR SOLAR CELL 1.5V .67W 4PK
Customer Reference
Detailed Description
Polycrystalline Solar Cell 670 mW 1.8 V
Category
Voltage @ Pmpp
1.5 V
Manufacturer
AMX Solar
Current - Short Circuit (Isc)
490 mA
Series
Type
Polycrystalline
Packaging
Retail Package
Voltage - Open Circuit
1.8 V
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 90°C
Power (Watts) - Max
670 mW
Size / Dimension
3.149" L x 2.362" W x 0.079" H (80.00mm x 60.00mm x 2.00mm)
Current @ Pmpp
440 mA