MAX1921EUT18+T
DigiKey Part Number
175-MAX1921EUT18+TTR-ND - Tape & Reel (TR)
175-MAX1921EUT18+TCT-ND - Cut Tape (CT)
175-MAX1921EUT18+TDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MAX1921EUT18+T
Description
IC REG BUCK 1.8V 400MA SOT6
Detailed Description
Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 1.8V 1 Output 400mA SOT-23-6
EDA/CAD Models
MAX1921EUT18+T Models
Category
Voltage - Input (Max)
5.5V
Mfr
Active
Frequency - Switching
Up to 1.2MHz
Function
Step-Down
Synchronous Rectifier
Yes
Output Configuration
Positive
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Topology
Package / Case
Number of Outputs
1
Supplier Device Package
SOT-23-6
Voltage - Input (Min)
2V