MAX8511EXK33+T | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | MAX8511EXK33+T |
Description | IC REG LINEAR 3.3V 120MA SC-70-5 |
Manufacturer Standard Lead Time | 10 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 120mA SC-70-5 |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | MAX8511EXK33+T Models |
Category | Current - Output |
Mfr | Current - Quiescent (Iq) 90 µA |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | PSRR 72dB ~ 46dB (1kHz ~ 100kHz) |
Part Status Active | Control Features Shutdown |
Output Configuration | Protection Features Over Current, Over Temperature |
Output Type | Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA) |
Number of Regulators 1 | Mounting Type Surface Mount |
Voltage - Input (Max) 6V | Package / Case 5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353 |
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V | Supplier Device Package SC-70-5 |
Voltage Dropout (Max) 0.12V @ 120mA (Typ) | Base Product Number |