MAX8511EXK33+T
DigiKey Part Number
175-MAX8511EXK33+TTR-ND - Tape & Reel (TR)
175-MAX8511EXK33+TCT-ND - Cut Tape (CT)
175-MAX8511EXK33+TDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MAX8511EXK33+T
Description
IC REG LINEAR 3.3V 120MA SC-70-5
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 120mA SC-70-5
EDA/CAD Models
MAX8511EXK33+T Models
Category
Current - Output
Mfr
Current - Quiescent (Iq)
90 µA
Digi-Reel®
PSRR
72dB ~ 46dB (1kHz ~ 100kHz)
Part Status
Active
Control Features
Shutdown
Output Configuration
Protection Features
Over Current, Over Temperature
Output Type
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Number of Regulators
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Input (Max)
6V
Package / Case
5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Supplier Device Package
SC-70-5
Voltage Dropout (Max)
0.12V @ 120mA (Typ)