AD5144ABRUZ10
DigiKey Part Number
505-AD5144ABRUZ10-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AD5144ABRUZ10
Description
IC DIG POT 10K 20-TSSOP
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Digital Potentiometer 10k Ohm 4 Circuit 256 Taps I2C Interface 20-TSSOP
EDA/CAD Models
AD5144ABRUZ10 Models
Voltage - Supply
2.3V ~ 5.5V, ±2.25V ~ 2.75V
Packaging
Tube
Features
Selectable Address
Tolerance
±8%
Temperature Coefficient (Typ)
35ppm/°C
Supplier Device Package
20-TSSOP
Number of Circuits
4
Package / Case
20-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C