AD5231BRUZ50
DigiKey Part Number
AD5231BRUZ50-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AD5231BRUZ50
Description
IC DIG POT 50K 16-TSSOP
Detailed Description
Digital Potentiometer 50k Ohm 1 Circuit 1024 Taps SPI Interface 16-TSSOP
EDA/CAD Models
AD5231BRUZ50 Models
Voltage - Supply
2.7V ~ 5.5V, ±2.25V ~ 2.75V
Packaging
Tube
Features
Cascade Pin
Tolerance
-40%, +20%
Temperature Coefficient (Typ)
600ppm/°C
Configuration
Potentiometer
Supplier Device Package
16-TSSOP
Package / Case
16-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Number of Taps
1024
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C