AD5242BRZ100-REEL7
DigiKey Part Number
AD5242BRZ100-REEL7TR-ND - Tape & Reel (TR)
AD5242BRZ100-REEL7CT-ND - Cut Tape (CT)
AD5242BRZ100-REEL7DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AD5242BRZ100-REEL7
Description
IC DIG POT 100K 16-SOIC
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Digital Potentiometer 100k Ohm 2 Circuit 256 Taps I2C Interface 16-SOIC
EDA/CAD Models
AD5242BRZ100-REEL7 Models
Voltage - Supply
2.7V ~ 5.5V, ±2.3V ~ 2.7V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Tolerance
-30%, +50%
Temperature Coefficient (Typ)
30ppm/°C
Configuration
Potentiometer
Supplier Device Package
16-SOIC
Package / Case
16-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C