AD5263BRUZ20
DigiKey Part Number
505-AD5263BRUZ20-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AD5263BRUZ20
Description
IC DIG POT 20K 24-TSSOP
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Digital Potentiometer 20k Ohm 4 Circuit 256 Taps I2C, SPI Interface 24-TSSOP
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
AD5263BRUZ20 Models
Category
Memory Type
Volatile
Manufacturer
Analog Devices Inc.
Voltage - Supply
4.5V ~ 16.5V, ±4.5V ~ 7.5V
Packaging
Tube
Features
Cascade Pin, Selectable Address
Part Status
Active
Tolerance
±30%
DigiKey Programmable
Not Verified
Temperature Coefficient (Typ)
30ppm/°C
Taper
Linear
Mounting Type
Surface Mount
Configuration
Potentiometer
Supplier Device Package
24-TSSOP
Number of Circuits
4
Package / Case
24-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Number of Taps
256
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C