ADP3330ARTZ-2.5-R7
DigiKey Part Number
505-ADP3330ARTZ-2.5-R7TR-ND - Tape & Reel (TR)
505-ADP3330ARTZ-2.5-R7CT-ND - Cut Tape (CT)
505-ADP3330ARTZ-2.5-R7DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ADP3330ARTZ-2.5-R7
Description
IC REG LINEAR 2.5V 200MA SOT23-6
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 200mA SOT-23-6
EDA/CAD Models
ADP3330ARTZ-2.5-R7 Models
Current - Quiescent (Iq)
50 µA
Series
Current - Supply (Max)
4 mA
Digi-Reel®
Control Features
Error Flag, Shutdown
Part Status
Active
Protection Features
Over Current, Over Temperature
Output Configuration
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Package / Case
SOT-23-6
Voltage - Input (Max)
12V
Supplier Device Package
SOT-23-6
Voltage - Output (Min/Fixed)
2.5V
Base Product Number
Voltage Dropout (Max)
0.23V @ 200mA