ADP7102ACPZ-3.3-R7
DigiKey Part Number
ADP7102ACPZ-3.3-R7TR-ND - Tape & Reel (TR)
ADP7102ACPZ-3.3-R7CT-ND - Cut Tape (CT)
ADP7102ACPZ-3.3-R7DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ADP7102ACPZ-3.3-R7
Description
IC REG LIN 3.3V 300MA 8-LFCSP-WD
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 300mA 8-LFCSP-WD (3x3)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ADP7102ACPZ-3.3-R7 Models
Category
Current - Quiescent (Iq)
900 µA
Mfr
Current - Supply (Max)
1.4 mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
PSRR
60dB ~ 50dB (10kHz ~ 100kHz)
Part Status
Active
Control Features
Enable, Power Good, Under Voltage Lockout
Output Configuration
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
Output Type
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Number of Regulators
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Input (Max)
20V
Package / Case
8-WFDFN Exposed Pad, CSP
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Supplier Device Package
8-LFCSP-WD (3x3)
Voltage Dropout (Max)
0.325V @ 300mA