ADP7118ACPZN1.8-R7
DigiKey Part Number
505-ADP7118ACPZN1.8-R7TR-ND - Tape & Reel (TR)
505-ADP7118ACPZN1.8-R7CT-ND - Cut Tape (CT)
505-ADP7118ACPZN1.8-R7DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ADP7118ACPZN1.8-R7
Description
IC REG LIN 1.8V 200MA 6-LFCSP-UD
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 200mA 6-LFCSP-UD (2x2)
EDA/CAD Models
ADP7118ACPZN1.8-R7 Models
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
PSRR
88dB ~ 50dB (10kHz ~ 1MHz)
Control Features
Enable, Soft Start
Output Configuration
Protection Features
Over Current, Over Temperature
Output Type
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Voltage - Input (Max)
20V
Package / Case
6-UDFN Exposed Pad, CSP
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.8V
Supplier Device Package
6-LFCSP-UD (2x2)
Voltage Dropout (Max)
0.42V @ 200mA