ADP7118ARDZ-1.8
DigiKey Part Number
ADP7118ARDZ-1.8-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ADP7118ARDZ-1.8
Description
IC REG LIN 1.8V 200MA 8-SOIC-EP
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 200mA 8-SOIC-EP
EDA/CAD Models
ADP7118ARDZ-1.8 Models
Packaging
Tube
PSRR
88dB ~ 50dB (10kHz ~ 1MHz)
Control Features
Enable, Soft Start
Output Configuration
Protection Features
Over Current, Over Temperature
Output Type
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Voltage - Input (Max)
20V
Package / Case
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) Exposed Pad
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.8V
Supplier Device Package
8-SOIC-EP
Voltage Dropout (Max)
0.42V @ 200mA