ADP7142AUJZ-1.8-R7
DigiKey Part Number
505-ADP7142AUJZ-1.8-R7TR-ND - Tape & Reel (TR)
505-ADP7142AUJZ-1.8-R7CT-ND - Cut Tape (CT)
505-ADP7142AUJZ-1.8-R7DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ADP7142AUJZ-1.8-R7
Description
IC REG LIN 1.8V 200MA TSOT-23-5
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 200mA TSOT-23-5
EDA/CAD Models
ADP7142AUJZ-1.8-R7 Models
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Control Features
Enable
Protection Features
Over Temperature, Short Circuit
Output Configuration
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Package / Case
SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Voltage - Input (Max)
40V
Supplier Device Package
TSOT-23-5
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.8V