ADP7156ACPZ-2.5-R7
DigiKey Part Number
ADP7156ACPZ-2.5-R7TR-ND - Tape & Reel (TR)
ADP7156ACPZ-2.5-R7CT-ND - Cut Tape (CT)
ADP7156ACPZ-2.5-R7DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ADP7156ACPZ-2.5-R7
Description
IC REG LINEAR 2.5V 1.2A 10LFCSP
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.2A 10-LFCSP-WD (3x3)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ADP7156ACPZ-2.5-R7 Models
Category
Current - Quiescent (Iq)
8 mA
Mfr
Current - Supply (Max)
12 mA
Protection Features
Over Current, Over Temperature
Output Configuration
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Package / Case
10-VFDFN Exposed Pad, CSP
Voltage - Input (Max)
5.5V
Supplier Device Package
10-LFCSP-WD (3x3)
Voltage - Output (Min/Fixed)
2.5V