ADP7156CP-3.3EVALZ
DigiKey Part Number
ADP7156CP-3.3EVALZ-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ADP7156CP-3.3EVALZ
Description
EVAL BOARD FOR ADP7156
Detailed Description
ADP7156 - 1 - Single Channels per IC Positive Fixed Linear Voltage Regulator Evaluation Board
Category
Current - Output
1.2A
Manufacturer
Analog Devices Inc.
Voltage - Input
2.3V ~ 5.5V
Packaging
Box
Regulator Type
Positive Fixed
Part Status
Active
Contents
Board(s)
Channels per IC
1 - Single
Utilized IC / Part
ADP7156
Voltage - Output
3.3V