LT1252CS8#TR is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Direct
Analog Devices Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Texas Instruments
In Stock: 3 118
Datasheet
Similar
Texas Instruments
In Stock: 449
In Stock: 125
Rochester Electronics, LLC
Rochester Electronics, LLC
Video Amp, 1 Current Feedback 8-SO
LT1252CS8#TR
DigiKey Part Number
LT1252CS8#TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LT1252CS8#TR
Description
IC AMP VIDEO FADE 40MHZ 8SOIC
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
LT1252CS8#TR Models
Category
Current - Supply
8.5 mA
Manufacturer
Analog Devices Inc.
Current - Output / Channel
55 mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Voltage - Supply, Single/Dual (±)
4V ~ 28V, ±2V ~ 14V
Part Status
Discontinued at DigiKey
Mounting Type
Surface Mount
Applications
Current Feedback
Package / Case
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Number of Circuits
1
Supplier Device Package
8-SO
-3db Bandwidth
282 MHz
Base Product Number
Slew Rate
125V/µs