LT3015MPQ-15#PBF
DigiKey Part Number
LT3015MPQ-15#PBF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LT3015MPQ-15#PBF
Description
IC REG LINEAR -15V 1.5A DDPAK-5
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Negative Fixed 1 Output 1.5A DDPAK-5
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
LT3015MPQ-15#PBF Models
Category
Current - Quiescent (Iq)
2.4 mA
Mfr
Current - Supply (Max)
70 mA
Packaging
Tube
PSRR
50dB (120Hz)
Part Status
Active
Control Features
Enable
Output Configuration
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
Output Type
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Number of Regulators
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Input (Max)
-30V
Package / Case
TO-263-6, D2PAK (5 Leads + Tab), TO-263BA
Voltage - Output (Min/Fixed)
-15V
Supplier Device Package
DDPAK-5
Voltage Dropout (Max)
0.68V @ 1.5A