LTC3807IUDC#PBF
DigiKey Part Number
505-LTC3807IUDC#PBF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LTC3807IUDC#PBF
Description
IC REG CTRLR BUCK 20QFN
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Buck Regulator Positive Output Step-Down DC-DC Controller IC 20-QFN (3x4)
EDA/CAD Models
LTC3807IUDC#PBF Models
Category
Frequency - Switching
50kHz ~ 900kHz
Duty Cycle (Max)
99%
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Package / Case
20-WFQFN Exposed Pad
Supplier Device Package
20-QFN (3x4)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
4V ~ 38V