LTC4065LXEDC-4.1#TRMPBF | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | LTC4065LXEDC-4.1#TRMPBF |
Description | IC BATT CHG LI-ION 1CELL 6DFN |
Manufacturer Standard Lead Time | 10 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Charger IC Lithium Ion 6-DFN (2x2) |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | LTC4065LXEDC-4.1#TRMPBF Models |
Category | Battery Pack Voltage 4.1V |
Manufacturer Analog Devices Inc. | Voltage - Supply (Max) 5.5V |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA) |
Part Status Active | Mounting Type Surface Mount |
Battery Chemistry Lithium Ion | Package / Case 6-WFDFN Exposed Pad |
Number of Cells 1 | Supplier Device Package 6-DFN (2x2) |
Current - Charging Constant - Programmable | Base Product Number |
Charge Current - Max 250mA |