Q8F1BXXG12E is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
APEM Inc.
In Stock: 79
Datasheet
LED Panel Indicator Green Diffused 100° 12V 20mA Solder Lug
Q Series LED indicators
Q8F1BXXG12E
DigiKey Part Number
679-1516-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
Q8F1BXXG12E
Description
LED PNL IND GREEN DIFF 5MM SLDR
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current
20mA
Manufacturer
APEM Inc.
Panel Cutout Shape
Round
Series
Panel Cutout Dimensions
0.31" (7.87mm)
Packaging
Bulk
Lens Size
5mm, T-1 3/4
Part Status
Active
Lens Style
Round with Flat Top
Type
LED
Millicandela Rating
8mcd
Lamp Color
Green
Viewing Angle
100°
Lens Color
Green
Termination Style
Solder Lug
Lens Transparency
Diffused
Ingress Protection
IP67
Ratings
DC
Base Product Number
Voltage
12V