A-DFF 37LPIII/Z
A-DFF 37LPIII/Z
A-DFF 37 LPIII/Z
DigiKey Part Number
123-A-DFF37LPIII/Z-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
A-DFF 37 LPIII/Z
Description
CONN D-SUB RCPT 37POS IDC
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
37 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
A-DFF 37 LPIII/Z Models
Category
Shell Material, Finish
Steel
Mfr
Contact Finish
Gold
Packaging
Tray
Contact Finish Thickness
Flash
Part Status
Active
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Connector Style
Current Rating (Amps)
3A
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Features
Feed Through, Strain Relief
Number of Positions
Voltage Rating
250V
Number of Rows
2
Dielectric Material
Polybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
Mounting Type
Wire Gauge
26-28 AWG
Shell Size, Connector Layout
4 (DC, C)
Contact Material
Copper Alloy
Contact Type
Signal
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C