AR-28-HZL-TT
AR-28-HZL-TT
AR 28-HZL-TT
DigiKey Part Number
123-AR28-HZL-TT-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AR 28-HZL-TT
Description
CONN IC DIP SOCKET 28POS TIN
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
28 (2 x 14) Pos DIP, 0.6" (15.24mm) Row Spacing Socket Tin Through Hole
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
AR 28-HZL-TT Models
Category
Termination
Solder
Manufacturer
Assmann WSW Components
Pitch - Post
0.100" (2.54mm)
Packaging
Tube
Contact Finish - Post
Tin
Part Status
Active
Contact Finish Thickness - Post
200.0µin (5.08µm)
Type
DIP, 0.6" (15.24mm) Row Spacing
Contact Material - Post
Beryllium Copper
Number of Positions or Pins (Grid)
28 (2 x 14)
Housing Material
Thermoplastic, Polyester
Pitch - Mating
0.100" (2.54mm)
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Contact Finish - Mating
Tin
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Contact Material - Mating
Beryllium Copper
Current Rating (Amps)
3 A
Mounting Type
Through Hole
Contact Resistance
4mOhm