AWG28-20/G-1/300-R
DigiKey Part Number
AE20A-10-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AWG28-20/G-1/300-R
Description
CBL RIBN 20COND 0.039 GRAY 10'
Customer Reference
Detailed Description
Flat Ribbon Cable Gray 20 Conductors 0.039" (1.00mm) Flat Cable 10.0' (3.05m)
Category
Shielding
Unshielded
Ribbon Thickness
0.035" (0.89mm)
Packaging
Bulk
Ribbon Width
0.787" (20.00mm)
Part Status
Discontinued at DigiKey
Voltage
300 V
Number of Conductors
20
Operating Temperature
-10°C ~ 105°C
Length
10.0' (3.05m)
Wire Gauge
28 AWG
Insulation Resistance
100MOhms
Conductor Strand
7 Strands / 36 AWG