H3AKH-1006M
DigiKey Part Number
H3AKH-1006M-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
H3AKH-1006M
Description
IDC CBL - HHSC10H/AE10M/HHPK10H
Customer Reference
Detailed Description
10 Position Cable Assembly Rectangular Socket to Plug 0.500' (152.40mm, 6.00")
Category
Length
0.500' (152.40mm, 6.00")
Manufacturer
Assmann WSW Components
Features
Polarizing Key
Packaging
Bulk
Color
Multiple, Ribbon
Part Status
Active
Shielding
Unshielded
Connector Type
Socket to Plug
Cable Termination
IDC
Number of Positions
10
Contact Finish
Gold
Number of Rows
2
Contact Finish Thickness
15.0µin (0.38µm)
Pitch - Connector
0.100" (2.54mm)
Base Product Number
Pitch - Cable
0.050" (1.27mm)