Q12AB6FF30Q
DigiKey Part Number
2170-Q12AB6FF30Q-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
Q12AB6FF30Q
Description
PHOTO SEN 30MM LO BIPOLAR
Manufacturer Standard Lead Time
7 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Background Suppression Optical Sensor 1.181" (30mm) NPN/PNP - Light-ON
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
Q12AB6FF30Q Models
Category
Response Time
1.3ms, 900µs
Manufacturer
Banner Engineering Corporation
Output Configuration
NPN/PNP - Light-ON
Series
Light Source
LED
Packaging
Bag
Connection Method
Connector
Part Status
Active
Ingress Protection
IP67, IEC
Sensing Method
Background Suppression
Operating Temperature
-20°C ~ 55°C
Sensing Distance
1.181" (30mm)
Base Product Number
Voltage - Supply
10V ~ 30V