Q12RB6FF15
DigiKey Part Number
2170-Q12RB6FF15-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
Q12RB6FF15
Description
PHOTO SEN FIXED 15MM LO BIPOLAR
Manufacturer Standard Lead Time
7 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Background Suppression Optical Sensor 0.591" (15mm) NPN/PNP - Dark-ON
Category
Response Time
1.3ms, 900µs
Manufacturer
Banner Engineering Corporation
Output Configuration
NPN/PNP - Dark-ON
Series
Light Source
Red LED
Packaging
Bag
Connection Method
Cable
Part Status
Active
Ingress Protection
IP67, IEC
Sensing Method
Background Suppression
Cable Length
78.74" (2m)
Sensing Distance
0.591" (15mm)
Operating Temperature
-20°C ~ 55°C
Voltage - Supply
10V ~ 30V