QS30FF200Q_ViewB
QS30FF200Q
DigiKey Part Number
2170-QS30FF200Q-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
QS30FF200Q
Description
PHOTO SEN FIXED 200MM BIPOLAR
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Background Suppression Optical Sensor 7.874" (200mm) NPN/PNP - Dark-ON/Light-ON
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
QS30FF200Q Models
Category
Response Time
2ms
Manufacturer
Banner Engineering Corporation
Output Configuration
NPN/PNP - Dark-ON/Light-ON
Series
Light Source
Red (680nm)
Packaging
Bag
Connection Method
Connector
Part Status
Active
Ingress Protection
IP67, NEMA 6P
Sensing Method
Background Suppression
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C
Sensing Distance
7.874" (200mm)
Base Product Number
Voltage - Supply
10V ~ 30V