QS30LLPQ
DigiKey Part Number
2170-QS30LLPQ-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
QS30LLPQ
Description
PHOTO SEN LASER RETRO 0.2-18M
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Retroreflective, Polarized Optical Sensor 7.87" ~ 70.87" (200mm ~ 1800mm) NPN/PNP
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
QS30LLPQ Models
Category
Voltage - Supply
10V ~ 30V
Manufacturer
Banner Engineering Corporation
Response Time
500µs
Series
Output Configuration
NPN/PNP
Packaging
Bag
Connection Method
Connector
Part Status
Active
Ingress Protection
IP67, IEC, NEMA 6P
Sensing Method
Retroreflective, Polarized
Operating Temperature
-10°C ~ 70°C
Sensing Distance
7.87" ~ 70.87" (200mm ~ 1800mm)