WLS28-2XW285DXMQ
DigiKey Part Number
2170-WLS28-2XW285DXMQ-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
WLS28-2XW285DXMQ
Description
WLS28-2 WORK LIGHT STRIP; MOTION
Manufacturer Standard Lead Time
5 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Task Light White, Cool 11.22" (285.0mm) 12 ~ 30VDC Flat, Diffused
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
WLS28-2XW285DXMQ Models
Category
Features
Cascadable, Motion Detection
Manufacturer
Banner Engineering Corporation
Housing Material
Aluminum (Al)
Series
Rated Life
75,000 Hours
Packaging
Box
Termination Style
Connector (M12)
Part Status
Active
Operating Temperature
-20°C ~ 60°C
Illumination Color
White, Cool
Ingress Protection
IP50 - Dust Protected
Luminous Flux
800lm
Lens Type
Flat, Diffused
Length
11.22" (285.0mm)
Approval Agency
CE, cULus
Profile (W x H)
1.10" x 0.83" (28.0mm x 21.0mm)
Base Product Number
Voltage - Supply
12 ~ 30VDC