0651C1250-11
DigiKey Part Number
5923-0651C1250-11-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0651C1250-11
Description
FUSE GLASS 1.25A 250VAC 5X20MM
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1.25 A 250 V Fuse Cartridge, Glass Requires Holder 5mm x 20mm
Category
Response Time
Fast Blow
Mfr
Package / Case
Series
Breaking Capacity @ Rated Voltage
35A
Packaging
Bulk
Melting I²t
2.04
Part Status
Active
Approval Agency
CE, cURus, UKCA
Mounting Type
Requires Holder
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Fuse Type
Size / Dimension
0.197" Dia x 0.787" L (5.00mm x 20.00mm)
Current Rating (Amps)
DC Cold Resistance
74 mOhms
Voltage Rating - AC
250 V