SWI6-3.3-N-P6
DigiKey Part Number
179-SWI6-3.3-N-P6-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SWI6-3.3-N-P6
Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 3.3V 5W
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
3.3V 5 W AC/DC External Wall Mount (Class II) Adapter Fixed Blade Input
EDA/CAD Models
SWI6-3.3-N-P6 Models
Efficiency
Level VI
Operating Temperature
0°C ~ 40°C
Output Connector
Barrel Plug, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Cord Length
59" (1.50m)
Size / Dimension
2.20" L x 1.10" W x 1.65" H (56.0mm x 28.0mm x 42.0mm)
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Approval Agency
CB Scheme, CSA, FCC, IEC, PSE, UL
Voltage - Output
3.3V
Current - Output (Max)
1.5A
Weight
0.172 lb (78.02 g)
Power (Watts)
5 W
Base Product Number
No Load Power Consumption
100mW (Max)