SPK6-0.006-00-104
DigiKey Part Number
SPK6-0.006-00-104-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SPK6-0.006-00-104
Description
THERMAL PAD
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Thermal Pad Blue-Green
Category
Type
Conductive Insulator Pad
Manufacturer
Bergquist
Thickness
0.0060" (0.152mm)
Series
Material
Silicone Elastomer
Packaging
Bulk
Color
Blue-Green
Part Status
Active
Thermal Resistivity
0.49°C/W
Usage
TO-220
Thermal Conductivity
1.1W/m-K