1140-272K-RC
DigiKey Part Number
1140-272K-RC-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1140-272K-RC
Description
FIXED IND 2.7MH 2.2A 555 MOHM TH
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2.7 mH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 2.2 A 555mOhm Max Radial
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
1140-272K-RC Models
Category
Current - Saturation (Isat)
3.9A
Mfr
Shielding
Unshielded
Series
DC Resistance (DCR)
555mOhm Max
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
1 kHz
Type
Drum Core, Wirewound
Mounting Type
Through Hole
Material - Core
Package / Case
Radial
Inductance
Size / Dimension
1.500" Dia (38.10mm)
Tolerance
±10%
Height - Seated (Max)
1.030" (26.16mm)