3314Z-1-102E
DigiKey Part Number
3314Z-102ETR-ND - Tape & Reel (TR)
3314Z-102ECT-ND - Cut Tape (CT)
3314Z-102EDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
3314Z-1-102E
Description
TRIMMER 1K OHM 0.25W J LEAD SIDE
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1 kOhms 0.25W, 1/4W J Lead Surface Mount Trimmer Potentiometer Cermet 1.0 Turn Side Adjustment
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
3314Z-1-102E Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Manufacturer
Bourns Inc.
Number of Turns
1.0
Series
Adjustment Type
Side Adjustment
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Resistive Material
Cermet
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Resistance
1 kOhms
Termination Style
J Lead
Power (Watts)
0.25W, 1/4W
Size / Dimension
Rectangular - 0.219" x 0.197" Face (5.56mm x 5.01mm)
Tolerance
±20%