3339P-1-504LF
DigiKey Part Number
3339P-504LF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
3339P-1-504LF
Description
TRIMMER 500K OHM 0.5W PC PIN TOP
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
500 kOhms 0.5W, 1/2W PC Pins Through Hole Trimmer Potentiometer Cermet 4.0 Turn Top Adjustment
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
3339P-1-504LF Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Manufacturer
Bourns Inc.
Number of Turns
4.0
Series
Adjustment Type
Top Adjustment
Packaging
Tube
Resistive Material
Cermet
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Resistance
500 kOhms
Termination Style
PC Pins
Power (Watts)
0.5W, 1/2W
Size / Dimension
Round - 0.300" Dia (7.62mm)
Tolerance
±10%