4116R-1-182LF
DigiKey Part Number
4116R-1-182LF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
4116R-1-182LF
Description
RES ARRAY 8 RES 1.8K OHM 16DIP
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1.8k Ohm ±2% 250mW Power Per Element Isolated 8 Resistor Network/Array ±100ppm/°C 16-DIP (0.300", 7.62mm)
EDA/CAD Models
4116R-1-182LF Models
Power Per Element
250mW
Series
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Package / Case
16-DIP (0.300", 7.62mm)
Resistance (Ohms)
1.8k
Tolerance
±2%
Size / Dimension
0.865" L x 0.300" W (21.97mm x 7.62mm)
Height - Seated (Max)
0.185" (4.69mm)
Resistor-Ratio-Drift
50ppm/°C