5.0SMDJ58CA
DigiKey Part Number
5.0SMDJ58CATR-ND - Tape & Reel (TR)
5.0SMDJ58CACT-ND - Cut Tape (CT)
5.0SMDJ58CADKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
5.0SMDJ58CA
Description
TVS DIODE 58VWM 93.6VC DO214AB
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
93.6V Clamp 53.5A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMC)
EDA/CAD Models
5.0SMDJ58CA Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
53.5A
Mfr
Power - Peak Pulse
5000W (5kW)
Series
Power Line Protection
No
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
58V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
64.4V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
93.6V